Dynamiczny rozwój globalnego rynku energetyki słonecznej tworzy szanse dla polskich dostawców komponentów i usług. Do nich należy spółka GTV, która rozwija młodą markę Enzeit Technik.
Transformacja energetyczna w Europie nabiera tempa, a polski sektor fotowoltaiczny udowadnia, że jest gotowy na globalną ekspansję. – Chcemy bez kompleksów wejść na znajdujące się poza Europą rynki, które zaczynają swoją przygodę z fotowoltaiką. Polska dzięki bogatemu już doświadczeniu może wprowadzać i popularyzować sprawdzone produkty i standardy w budowie instalacji fotowoltaicznych – przekonuje Wojciech Piłka, prezes GTV.
Enzeit Technik jest częścią grupy GTV, która od ponad 25 lat odnosi międzynarodowe sukcesy w wielu branżach w skali międzynarodowej, m.in.tworząc konstrukcje wsporcze dla instalacji OZE.
– Pojawienie się Enzeit Technik na rynku to efekt współpracy Grupy GTV z segmentem instalatorskim, ale też doświadczeń zdobytych w obróbce stali oraz zmian zachodzących w branży OZE – wyjaśnia prezes GTV.
Grupa GTV ma ugruntowaną pozycję na rynku, pozostając znanym podmiotem wśród europejskich firm. Obecna jest na 70 światowych rynkach – w Europie, Azji, Ameryce i Afryce. Oferta firmy jest dobrze znana w m.in. w Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, na Węgrzech, w Hiszpanii oraz krajach bałtyckich (Łotwa, Litwa, Estonia). GTV posiada cztery zagraniczne spółki. Efekty działań widać w wynikach finansowych – tylko w zeszłym roku GTV osiągnęła obrót wynoszący prawie 200 mln euro, wypracowany przez zespół 600 ekspertów, w tym także wyspecjalizowanych pracowników branży PV.
Standardy i jakość w globalnej ofercie Enzeit Technik
Światowy rynek energetyki słonecznej rozwija się stale i dynamicznie. Zgodnie z szacunkami Global Solar Council, globalna zainstalowana moc fotowoltaiczna przekroczyła 2 TW. Organizacja twierdzi, że dodatkowe 4 TW mocy słonecznej zostanie prawdopodobnie zainstalowane do 2030 r. W tym kontekście GTV dostrzega dla siebie szanse biznesowe na rynkach zagranicznych. W czasie, gdy globalne łańcuchy dostaw podlegają przewartościowaniu, europejskie pochodzenie produktów staje się istotnym atutem. Polskie przedsiębiorstwa, działające w zgodzie z rygorystycznymi normami
UE, oferują nie tylko wysoką jakość komponentów, ale również kompleksowe know-how w zakresie ich implementacji. Nasz kraj znalazł się w gronie europejskich liderów. Ostatnie lata przyniosły bezprecedensowy rozwój fotowoltaiki w Polsce.
– Z mocą zainstalowaną przekraczającą 20 GW, krajowy rynek stał się prawdziwym poligonem doświadczalnym dla nowych rozwiązań technicznych i biznesowych. Polski rynek fotowoltaiczny przeszedł w ostatnich latach intensywną transformację. Zdobyliśmy bezcenne doświadczenie w rozwoju instalacji różnej skali – od mikroinstalacji po farmy – dodaje prezes Piłka.
Polska jest już coraz częściej wskazywana jako kraj o rodzącej się dojrzałości rynkowej i technologicznej. Nad Wisłą ugruntowały się standardy w budowie farm PV, a inwestorzy realizujący projekty OZE są coraz bardziej wymagający. Na początku rozwoju rynku PV w Polsce liczyły się przede wszystkim koszty inwestycyjne, a był to okres, gdy technologia słoneczna była droższa niż obecnie. Koszty technologii PV znacząco spadły na przestrzeni ostatnich lat. Dziś w Polsce i Europie w branży PV rozmawia się częściej o zwiększeniu efektywności produkcji oraz wydłużeniu cyklu życia farmy PV, by zapewniała znaczne wolumeny energii dla energetyki i przemysłu.
– Mamy w zespole bardzo doświadczonych inżynierów i konstruktorów, którzy mają na koncie kilka gigawatów instalacji zaprojektowanych w ostatnich kilkunastu latach. Podstawą farmy fotowoltaicznej jest dobrej jakości konstrukcja wsporcza odporna na warunki otoczenia. W długoterminowej strategii inwestycyjnej warto postawić na solidną konstrukcję, której nie będziemy musieli wymieniać w połowie cyklu życia farmy np. ze względu na postępującą korozję lub inne problemy z wytrzymałością. Rozmawiamy z klientami i znamy ich potrzeby oraz dość surowe wymagania – wyjaśnia prezes.
GTV przez lata udoskonalał jakość konstrukcji stalowych, efektem czego produkty Enzeit Technik posiadają nawet 40 lat gwarancji na powłokę antykorozyjną.
Solidne podstawy GTV do wspierania European
content
Europejscy producenci borykają się obecnie z wieloma wyzwaniami na konkurencyjnym rynku zdominowanym przez komponenty produkowane w Azji. Unia Europejska stopniowo wprowadza rozwiązania (takie jak Net-Zero Industry Act), które mają wesprzeć europejski przemysł OZE w ekspansji i zwiększeniu udziału w globalnych projektach. Starania na rzecz European content mają na celu zwiększenie udziału europejskich producentów w globalnym łańcuchu dostaw, co jest szczególnie istotne w kontekście dążenia do technologicznej suwerenności kontynentu.
Ekspansja polskich firm doskonale wpisuje się w unijną strategię wzmacniania potencjału produkcyjnego europejskiego przemysłu. Eksperci GTV wskazują, że doświadczenia z polskiego rynku mogą być szczególnie cenne dla krajów rozpoczynających transformację energetyczną. Polska przeszła przyspieszoną ścieżkę rozwoju sektora PV, mierząc się z wyzwaniami technicznymi, regulacyjnymi i operacyjnymi, które teraz pojawiają się na wschodzących rynkach.
GTV ma solidne podstawy do wspierania unijnej strategii przemysłowej oraz ekspansji zagranicznej. Grupa ma do dyspozycji zakłady produkcyjne ulokowane w Polsce, które stale są rozwijane. W II kwartale 2025 r. ukończona zostanie kolejna nowoczesna hala produkcyjna w zakładzie GTV Stolmet, co zwiększy wolumen rocznej produkcji konstrukcji fotowoltaicznych do 1,2 GW.
– Tylko w Stolmet Szczytno zatrudniamy dziś ponad 100 osób. W ramach projektu połączyliśmy tradycyjne rzemiosło z nowoczesnymi technologiami OZE. Spełniamy wyśrubowane standardy branżowe i dbamy o certyfikację. Co najważniejsze, jako dostawca konstrukcji wsporczych mamy pełną kontrolę nad procesem produkcji komponentów – od koncepcji po ostateczny efekt, który dopasowujemy nawet do niestandardowych projektów instalacji PV – wyjaśnia.
GTV ma znaczną przewagę nad konkurencją – własny park maszynowy daje możliwość wyprodukowania konstrukcji wsporczej w okresie od 2 do 5 tygodni. Ponadto zakład posiada Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji (norma: EN 1090-1:2009+A1:2011) wydany przez TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.
Kierunki ekspansji
Jak wyjaśnia Wojciech Piłka, plany ekspansji Grupy GTV i Enzeit Technik obejmują zarówno wschodzące rynki PV, jak i te bardziej dojrzałe. Na Starym Kontynencie krajami będącymi w centrum zainteresowania polskiej firmy są państwa południowej Europy oraz Wielka Brytania. Firma chce wyjść ze swoją ofertą do Azji, w szczególności na rynek PV w Indiach. Afryka jest także na celowniku biznesowym, w szczególności północna część. Zainteresowaniem inwestorów cieszy się coraz częściej Ameryka Północna. Enzeit tu także planuje swoje działania, w szczególności na terytorium Brazylii.
– Dla polskich podmiotów niektóre kierunki mogą wydać się egzotyczne, niemniej ten rynek ma charakter globalny, więc takie kierunki jak Indie i Brazylia wydają się naturalne. Chcemy myśleć globalnie, bez kompleksów – wyjaśnia.
GTV obserwuje też takie rynki energetyki słonecznej jak Kazachstan, Uzbekistan, Czarnogórę, Bliski Wschód, a także tuż za granicą – Ukrainę.
Piłka dodaje, że każdy rynek wiąże się z innymi wymaganiami, regulacjami oraz barierami wejścia. Kraje europejskie, które są dojrzałymi rynkami technologicznym w sektorze OZE, cenią w energetyce jakość komponentów i są w stanie za nie więcej zapłacić. Grupa nie obawia się niestandardowych projektów, bowiem posiada własny Dział Badań i Rozwoju, gdzie zajmuje się tworzeniem koncepcji nowych produktów, a także opracowywaniem technik ich wytwarzania oraz przeprowadzaniem testów i walidacji koniecznych do weryfikacji jakości konstrukcji. Jeśli inwestor rozwija farmę PV na nietypowym gruncie, zespół Enzeit Technik może zaprojektować i wyprodukować unikatową konstrukcję wsporczą. Producent ma doświadczenie w przygotowywaniu konstrukcji dla farm powstających na terenach nadmorskich, a także w środowisku zawierającym chlorki i amoniak.
Sprawna logistyka wesprze globalną ekspansję
GTV ma już doświadczenie w podbijaniu nowych rynków PV, dlatego podkreśla, że kluczową rolę w globalnym rozwoju odgrywa logistyka. Projekty farm PV obłożone są harmonogramami, a przerwy w łańcuchach dostaw mogą mieć poważne skutki, o czym branża przekonała się boleśnie po wybuchu pandemii COVID-19. Firma rozwinęła własne, nowoczesne centrum dystrybucyjne (45 000 m2), dzięki czemu jest w stanie zapewnić szybką wysyłkę konstrukcji wsporczych do odbiorców na całym
świecie. Centrum znajduje się blisko aglomeracji warszawskiej, autostrady A2 i międzynarodowych linii kolejowych.
– Liczby mówią same za siebie – wskaźnik bezbłędnie zrealizowanych zamówień to 99,08% i stale nad nim pracujemy – informuje prezes Piłka.
Świat na horyzoncie
Zaangażowani w projekt specjaliści z Enzeit Technik intensywnie działają na rzecz rozwijania globalnych relacji. Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy odwiedzili aż trzy kontynenty, spotykając się z wieloma potencjalnymi klientami i partnerami. Te międzynarodowe działania potwierdzają ambicję Enzeit, by wyznaczać standardy w swojej branży i aktywnie kształtować przyszłość nie tylko polskiego rynku.
Artykuł pierwotnie ukazał się na łamach Magazynu Fotowoltaika: https://magazynfotowoltaika.pl/swiat-na-horyzoncie-nowe-perspektywy-i-wyzwania-enzeit-technik/