Od 1 lipca 2024 r. zostanie wprowadzone bilansowanie godzinowe produkcji prądu z prosumenckiej instalacji fotowoltaicznej, w ramach obowiązującego od kwietnia 2022 r. systemu net-billing. Jakie zmiany czekają właścicieli instalacji PV? Czy od 2024 rozliczenie godzinowe fotowoltaiki będzie dla nich bardziej opłacalne? O tym poniżej.
Fotowoltaika 2024 – powrót fotowoltaiki na starych zasadach?
Ostatnie lata to czas dynamicznego rozwoju sektora energii słonecznej w Polsce.
Według danych na kwiecień 2024 aktualna liczba prosumentów, czyli jednostek generujących i zużywających energię elektryczną, przekroczyła 1 mln 400 tys. Z kolei moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła na koniec lutego br. ok. 17,2 GW.
Od kwietnia 2022 r. nowe instalacje podlegają nowemu systemowi rozliczania prądu wprowadzanego do sieci, znanemu jako net-billing. W systemie tym właściciel instalacji fotowoltaicznej sprzedaje prąd do sieci po cenie hurtowej, która jest znacznie niższa niż w starym systemie, a kupuje energię po cenie detalicznej, która jest dużo wyższa. Net-billing zastąpił system net-meteringu, w którym nadwyżki prosument mógł odebrać z wirtualnego magazynu w sieci, pomniejszając ilość energii pobranej z sieci.
Jak powiedział Przemysław Babiński, jeden z ekspertów KO ds. odnawialnych źródeł energii: Ta zmiana spowodowała, że właściciele przydomowych instalacji, objęci nowym systemem rozliczeń, sprzedają prąd do sieci po cenie niższej od tej, po której wykupują energię. Efektem tego jest zauważalny spadek (po poprzedzającym go bezpośrednio boomie) liczby nowo montowanych przydomowych instalacji fotowoltaicznych.
Po objęciu władzy w 2023 r. Koalicja Obywatelska zapowiedziała zmianę dotychczasowych zasad rozliczania net-billingu na korzystniejsze. W planach nie jest jednak powrót do zasad net-meteringu, a wprowadzenie takich nowych regulacji, które sprawią, że sprzedaż prądu stanie się bardziej opłacalna dla prosumentów. Zmiana obowiązujących zasad rozliczania, która wchodzi już w lipcu 2024, miałaby odwrócić trend spadkowy w liczbie instalowanych systemów PV.
Godzinowe rozliczenie fotowoltaiki 2024 – jak od lipca zmieni się rozliczanie nadwyżek prądu?
Od 1 lipca 2024 r. nadwyżki energii będą rozliczane według godzinowej ceny giełdowej na rynku dnia następnego. Net-billing będzie oparty na rozliczeniu wartości nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej z mikroinstalacji z zastosowaniem taryf dynamicznych, czyli cen godzinowych oraz odrębnym rozliczaniu energii wprowadzonej do i pobranej z sieci elektroenergetycznej.
Dotychczas opłatę za energię obliczano na podstawie uśrednionej ceny rynkowej ustalanej na cały miesiąc. Na czym polega bilansowanie godzinowe, które zacznie obowiązywać od lipca? Po zmianach, zamiast jednolitej stawki za nadmiar energii przez cały okres rozliczeniowy, stawki będą zróżnicowane w zależności od godziny, w której energia została dostarczona do sieci. Sprzedaż i zakup energii według aktualnych cen, a nie przewidywanych miesięcznych stawek, ma zachęcić więcej osób do instalowania paneli fotowoltaicznych w swoich domach.
Do 1 lipca 2024 r. wciąż obowiązuje zasada rozliczania prądu wyprodukowanego z fotowoltaiki po rynkowych, miesięcznych cenach wskazanych w RCEm. W ramach systemu net-billing oddzielnie rozliczana jest energia elektryczna wprowadzana do sieci oraz pobierana z niej. System ten obejmuje wynagradzanie za nadmiar energii wprowadzanej do sieci według średniej rynkowej ceny energii z poprzedniego miesiąca (na podstawie indeksu RCEm). Polskie Sieci Elektroenergetyczne publikują miesięczne ceny RCEm.